Remont starego mieszkania to duże przedsięwzięcie, które zajmuje sporo czasu, ale również wymaga doskonałej organizacji. Gdy chcemy przeprowadzić gruntowną renowację starego wnętrza, a nie samo malowanie ścian, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie i solidny plan działania. Wielu osobom kojarzy się to jedynie ze stresem, czy jednak faktycznie jest się czego bać? Sprawdźcie jak dobrze zaplanować remont, aby przebiegł szybko i sprawnie.

Od czego zacząć remont mieszkania

Na samym początku warto zadać sobie pytanie o to, jaki chcemy osiągnąć cel naszym remontem. Zależy nam na gruntownej zmianie, czy też raczej powierzchownym odświeżeniu mieszkania, malowaniu ścian  przy najniższym koszcie. Może się to wydać oczywiste, jednak wiele osób rozpoczyna remont i w trakcie jego trwania zmienia początkowy plan, dokładając kolejne elementy, bo uświadamiają sobie, że warto wykorzystać już raz rozpoczętą pracę. Niestety nie zdają sobie one sprawy, że często wiąże się to z koniecznością powielania pracy, znacznie wydłużonym czasem trwania remontu i wyższymi kosztami. Warto zatem usiąść na spokojnie i przeanalizować, które pomieszczenia i w jakim stopniu, wymagają naszej interwencji. Czy zamierzamy zamontować  sobie podwieszany sufit w pokoju, wyremontować całą kuchnię i wymienić płytki w łazience, czy raczej pomalować ściany, zamontować nowe oświetlenie i nałożyć nową tapetę w pokoju. Jasno postawione oczekiwania ułatwią nam znacznie rozmowę z firmą remontową, która przeprowadzi remont mieszkania.

Sprawdzona i polecana firma remontowa kluczem do sukces

Kiedy mamy już sprecyzowane oczekiwania, powinniśmy zająć się poszukiwaniem sprawdzonej firmy remontowej. Warto popytać wśród znajomych, czy mają kogoś godnego polecenia, z czyich usług byli zadowoleni. Oszczędzi to nam wielu rozczarowań i niezadowolenia. Gdy znajdziemy ekipę remontową godną zaufania, będziemy mogli z nimi szczerze porozmawiać na temat kosztorysu i ułożyć najsensowniejszy harmonogram prac. Nasi specjaliści z pewnością podpowiedzą, na co warto zwrócić uwagę, jaka kolejność prac będzie najbardziej efektywna oraz jaki termin sprawdzi się najlepiej.

“Nasza praca z klientem zawsze rozpoczyna się od wnikliwej rozmowy. Siadamy i ustalamy, co dokładnie jest to zrobienia. Na tej podstawie planujemy najlepszy termin na przeprowadzenie prac oraz ich kolejność. Wspólnie szanujemy również kosztorys, bo klienci często w swoich planach pomijają niektóre aspekty. Dzięki temu nikt nie jest rozczarowany i mamy ogólny pogląd na czas trwania całego remontu”– mówi specjalista z firmy Individual,  firmy remontowej z Łodzi. 

Individual Łódź

Individual Łódź

 Nie zapomnij o kosztorysie i materiałach

Kiedy mamy już ustalony wstępny termin i plan prac remontowych, warto poszukać potrzebnych materiałów oraz sprawdzić ich dostępność. Pamiętajmy, że warto zamówić je z wyprzedzeniem, aby uniknąć sytuacji, kiedy nasza firma remontowa jest w trakcie remontu, a okazuje się, że zabrakło nam płytek do łazienki, czy skończyła się farba. To niepotrzebnie wstrzymuje pracę, dlatego należy zająć się tym wcześniej. W tym momencie możemy od razu wyliczyć całkowity koszt remontu i materiałów, a także zastanowić się, czy faktycznie możemy sobie na to pozwolić. To ostatni dzwonek do wprowadzania poprawek i zmian. Zdecydowanie warto poszukać tańszych zamienników, niż zaciągnąć niepotrzebnie ogromny kredyt, który ciężko będzie nam spłacić.

Reasumując, remont starego mieszkania to duże przedsięwzięcie. Jeśli odpowiednio wcześniej się go zaplanuje, nie powinien przynosić żadnych niespodzianek, a raczej przebiec pomyślnie i spokojnie. Sprawdzona firma remontowa oraz dobry plan działania pomogą uniknąć stresu i nieprzewidzianych wydatków. Dlatego warto poświęcić trochę czasu wcześniej na rzetelną organizację, który zaowocuje w późniejszym momencie. Dzięki temu na sam koniec poczujemy ogromną satysfakcję, a nie przerażenie i żal.